Zmiany w gotowym projekcie domu

Zmiany w gotowym projekcie domu

Na początku warto zrozumieć, czym są indywidualne zmiany w projekcie dokonane przez klienta, a czym adaptacja projektu domu do potrzeb działki. Adaptacja to standardowe dopasowanie projektu do specyficznych cech terenu - głównie do położenia jej względem stron świata, ale także do tego, jak nośny jest grunt (tutaj uwzględnia się poziom wysokości wód gruntowych). Najczęściej na tym polu dochodzi do dostosowania fundamentów do tego, na jakiej wysokości kończą się wody gruntowe, a także do zmiany rozmieszczenia okien. Inną często spotykaną zmianą w zetknięcie z indywidualnymi cechami terenu jest dobudowanie garażu lub wręcz przeciwnie - zrezygnowanie z niego. Czasami spotkamy się też z sytuacją, gdy trzeba zmienić kąt nachylenia dachu lub zrezygnować z dzielenia mniejszych pomieszczeń w celu stworzenia z nich jednego większego.

Adaptacja projektu do cech działki

Projekty domów są adaptowane do indywidualnych potrzeb działki przez wykwalifikowanych projektantów. Projektant powinien być członkiem Izby Architektów i jest to osoba wybierana przez inwestora. Formalnie taka osoba jest autorem projektu budowlanego i bierze odpowiedzialność za wszelką dokumentację, jaką należy zgromadzić przy oddawaniu budynku do użyteczności.

Indywidualne zmiany w gotowym projekcie

Zdarza się, że gotowe projekty domów kupowane w biurze architektonicznym dają możliwość dokonania indywidualnych zmian. Informacji o tym, jaki jest zakres zmian możliwych do wykonania przy konkretnym projekcie znajdziemy w ofercie. Może to być wykonanie innej niż w projekcie elewacji, dobudowanie piwnicy lub zmiana rozmieszczenia okien. Aby dokonać takich zmian, konieczna jest pisemna zgoda autora projektu.

Pomoc architekta wnętrz

Dokonując zmian w projekcie warto zasięgnąć rady architekta wnętrz Warszawa, który podpowie nam, jak rozwiązanie, o którym myślimy, będzie sprawdzało się w rzeczywistości. Zmiana wielkości i ilości okien oraz zmiana układu ścianek działowych, czy też zmiana materiałów wykończeniowych to rzeczy, które wydają się proste do zaplanowania. W rzeczywistości jednak tylko doświadczony i profesjonalny architekt wnętrz jest w stanie dostrzec już na papierze to, czego my jeszcze nie widzimy, powodowani jedynie wyobrażeniami.

Zmiany w projekcie a koszty

Pamiętajmy przy tym wszystkim, że gdy decydujemy się na znaczne zmian w projekcie, zmieni się również zdecydowanie kosztorys prac budowlanych oraz inaczej będą wyglądały koszty zakupu materiałów budowlanych. Na przykład, zmiana wielkości budynku będzie skutkowała koniecznością przekształcenia dach - jego kąta nachylenia i innych parametrów.

Dodaj komentarz