Wewnętrzna ściana z cegły

  • Ściany
  • 23 kwietnia 2019
  • Przez IS
  • 1037
  • 0
Wewnętrzna ściana z cegły

Wewnętrzna ściana z cegły może stanowić wspaniały element dekoracyjny. Ceglana ściana we wnętrzu może być również ścianą konstrukcyjną lub działową, oddzielającą pomieszczenia. Aby wyglądała atrakcyjnie, do jej budowy wykorzystuje się najczęściej cegły klinkierowe lub licowe. 

Wewnętrzna ściana z cegły

Wewnętrzna ściana konstrukcyjna wykonana z cegły ma zazwyczaj grubość 25 cm. Ściana działowa budowana jest z cegły kładzionej na płasko, przez co jest węższa i ma grubość 12 cm. Zdarza się również użycie dwóch cegieł połówkowych - taka ściana będzie mieć od 12 do 15 cm grubości i jest to zależne od rozmiaru cegieł. Jeśli zależy nam na postawieniu wąskiej ściany (6,5 cm), możemy wykorzystać cegły stawiane na wozówce. Jest to rzadziej spotykane rozwiązanie i wiąże się ono z koniecznością staranniejszego zbrojenia. Ściana działowa może być jedynie przesłoną, która nie sięga do sufitu. Jeśli zdecydujemy się na murek z cegieł, możemy go wykorzystać np. jako barek w kuchni. Wąską ściankę z cegieł możemy zbudować jako nieutwierdzoną lub dostawić ją do innej ściany.

Cegły tradycyjne, klinkierowe i licowe

Do wyboru mamy cegły tradycyjne, klinkierowe, licowe oraz silikatowe. Z technicznego punktu widzenia nie ma to tak dużego znaczenia - nieistotna jest wielkość pustych przestrzeni. Możemy zdecydować się zarówno na cegły drążone, jak i pełne. Możemy zastosować cegły szczelinowe, perforowane czy kratówki. Jest to kwestia indywidualnych potrzeb i upodobań. Ze wszystkich wymienionych cegieł jesteśmy w stanie zbudować ściany konstrukcyjne na wysokość całej kondygnacji w domu jednorodzinnym. Mają one bowiem wystarczające parametry wytrzymałościowe. Decydującym czynnikiem jest zazwyczaj cena cegieł - cegły z otworami mogą być nawet o połowę tańsze od cegieł pełnych.

Łączenie cegieł - zaprawy murarskie

Cegły silikatowe oraz tradycyjne możemy połączyć za pomocą zwykłej zaprawy murarskiej. W przypadku klinkieru należy używać wyłącznie zaprawy, która przeznaczona jest właśnie do tego materiału. Taka zaprawa zawiera substancje, które zapobiegają powstawaniu wykwitów. Najlepszym pomysłem będzie wybór gotowych zapraw, które mają gwarantowane parametry i wystarczy dodać do nich wody. Stosowanie zaprawy niskiej jakości może sprawić, że spoina będzie nietrwała. Cegły licowe charakteryzują się dużą nasiąkliwością i należy murować je przy wykorzystaniu zwykłej zaprawy. Źle dobrana zaprawa może sprawić, że mur nie osiągnie wymaganych parametrów.

Dodaj komentarz