DOMkreacja

Rodzaje dachów - jaki dach najlepiej wybrać?

Dachy w domach jednorodzinnych różnią się materiałem, z którego są wykonane oraz kształtem. Pokrycia dachowe są dostępne w kilku wariantach. Najczęściej wybierane są blachy, papy i gonty bitumiczne oraz dachówki. Jaki kształt i materiał wybrać i na co należy zwrócić uwagę? Dowiedz się, w jaki sposób dokonać właściwego wyboru. 

Pokrycie dachowe - wybór odpowiedniego materiału

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze pokrycia dachowego jest nośność więźby dachowej. Materiały pokryciowe różnią się od siebie m.in. wagą oraz odpornością na wilgoć. Blacha dachowa jest stosunkowo tania i lekka oraz łatwa w montażu. Dachówki są bardzo trwałe i ciężkie, ale dość łatwo porastają mchem. Warto skonsultować się ze specjalistami i zapytać, jaki rodzaj materiału będzie w naszym przypadku najbardziej odpowiedni. Nie warto ryzykować i wybierać w ciemno, biorąc pod uwagę jedynie walory wizualne. Budowa dachu powinna być przeprowadzona możliwie jak najlepiej i z największą starannością. Jeśli powierzymy ją komuś, kto nie potrafi zrobić tego w odpowiedni sposób, musimy liczyć się z tym, że dach może szybko ulec zniszczeniu, a nawet zawaleniu. Taka sytuacja zmusi nas do wykonania czasochłonnych i kosztownych poprawek. Aby tego uniknąć, warto powierzyć budowę dachu sprawdzonym fachowcom, którzy wykonają swoją pracę profesjonalnie i dokładnie.

Jak wybrać kształt dachu? - Dach skośny

Jeśli przyjrzymy się polskim domom jednorodzinnym, zauważymy, że najczęstszym wyborem są dachy skośne. Dostępne są między innymi dachy przyczółkowe, dwu- i czterospadowe, kopertowe oraz mansardowe. Dach dwuspadowy jest stosunkowo tani w budowie i montażu. Wynika to z faktu, że jego konstrukcja jest złożona z dwóch połaci. Łączą się one ze sobą w kalenicy, umieszczonej równolegle do szerokości domu. Dach dwuspadowy daje nam również możliwość adaptacji poddasza w celach mieszkalnych. Takie rozwiązanie wiąże się również z łatwym dobudowaniem garażu lub wiaty. Dach dwuspadowy pozwala również łatwo odprowadzać deszczówkę. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest także dach czterospadowy, który jednak wiąże się z większymi nakładami finansowymi. Należy również pamiętać, że taki dach nie posiada ścian szczytowych. Jeśli zatem masz w planach adaptację poddasza, konieczne będzie wstawienie lukarn lub okien połaciowych.

Jak wybrać kształt dachu? - Dach płaski

Zaletą płaskiego dachu jest przede wszystkim cena - jest on stosunkowo tani w budowie. Spadek połaci kształtuje się na stropie górnej kondygnacji, który stanowi podstawę dachu. Spadek dachu płaskiego wynosi od 2 do 15 stopni. Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że możemy zaaranżować na nim ogród lub taras. Niestety dach płaski ma też wiele wad. Gromadzą się na nim zanieczyszczenia oraz śnieg. Występuje również problem z odprowadzaniem wody. Może to stanowić spore utrudnienie, a nawet zagrożenie, zwłaszcza wtedy, gdy na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Dach stanowi jeden z najważniejszych elementów domu, dlatego jego wybór to bardzo ważna sprawa. Nie warto zatem ryzykować z tanimi materiałami niskiej jakości. Najlepszym sposobem jest konsultacja i dobranie możliwie jak najlepszego materiału. Pracę nad budową dachu najlepiej powierzyć fachowcom, aby wszelkie prace zostały przeprowadzone starannie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Powiązane artykuły

Z czego wykonać zadaszenie tarasu?

Zadaszenie tarasu ma za zadanie chronić Ciebie i Twoje meble tarasowe przed zmienną pogodą, wiatrem, słońcem i opadami. Zadaszenie nad taras zapewnia ochronę przed słońcem i zapewnia prywatność. Sp...

1 lipca 2022 /
PM
Czytaj więcej

Jak montować panele fotowoltaiczne na dachu, aby były najbardziej wydajne?

Odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych oraz ich usytuowanie mają znaczący wpływ na wydajność ich pracy, a co za tym idzie - zauważalne oszczędności na rachunkach za prąd elektryczny. Warto więc...

28 maja 2020 /
PR
Czytaj więcej

Dach mansardowy - czy warto się na niego zdecydować?

Dach mansardowy nie jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem w budownictwie. Jednakże warto zastanowić się nad jego wyborem. Tzw. dach dwukondygnacyjny, w którym każda z połaci składa się z dwó...

23 kwietnia 2019 /
MP
Czytaj więcej