Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Drzwi wewnętrzne to bardzo istotny element aranżacji przestrzeni. Mogą one stanowić jedynie uzupełnienie i wtapiać się w dane pomieszczenie, ale mogą również ożywić przestrzeń i zwracać na siebie uwagę. Jakie drzwi wewnętrzne wybrać i na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Wymiary drzwi wewnętrznych

Pierwszym krokiem do wyboru drzwi wewnętrznych jest ustalenie, czy potrzebujemy lewych, czy prawych. Wydaje się to oczywiste, ale jeśli nie upewnimy się i zwrócimy uwagi na ten mały szczegół, może to nam przysporzyć wielu kłopotów podczas wizyty w sklepie. Aby stwierdzić, jakich drzwi potrzebujemy, należy stanąć przed nimi w taki sposób, by otwierały się w naszą stronę. Jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie, to oznacza to, że potrzebujemy drzwi prawych. Kiedy to ustalimy, warto zastanowić się nad rozmiarem. Standardowe skrzydła mają wysokość 200 cm, a szerokość 60, 70, 80, 90 lub 100 cm. Zdarzają się również inne, bardziej niestandardowe wymiary, ale ich cena może być wyższa. Drzwi do pokoi montuje się tak, by otwierały się do wewnątrz. Wyjątkiem są miejsca wyposażone w urządzenia zasilane gazem np. kuchnia czy łazienka - w tym przypadku drzwi powinny otwierać się na zewnątrz.

Drzwi wewnętrzne z płyt drewnopochodnych MDF i HDF

Kolejną kwestią jest oczywiście wybór materiału, z którego wykonane będą nasze drzwi. Drzwi wewnętrzne z płyt drewnopochodnych MDF i HDF są wykończone laminatem (który może imitować drewno i jest zabezpieczony przezroczystą żywicą), fornirem (czyli cienką warstwą drewna) okleiną lub farbą. Od niedawna w sprzedaży są również dostępne drzwi z płyty do samodzielnego wykończenia. Są one pokryte jedynie farbą podkładową. To dobre rozwiązanie dla kreatywnych i twórczych osób, które pragną nadać swym drzwiom indywidualnego charakteru.

Drzwi wewnętrzne ze szkła hartowanego

Drzwi wewnętrzne ze szkła hartowanego to dobre rozwiązanie w przypadku ciemnych pomieszczeniem. Takie drzwi pomogą nam doświetlić wnętrze oraz optycznie je powiększyć. Możemy również użyć nieprzezroczystego szkła, które idealnie pasuje do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Skrzydła wykonane ze szkła hartowanego są tak samo wytrzymałe, jak te wykonane z innych materiałów. Szklane drzwi pełnią zazwyczaj funkcję okna i mają za zadanie wpuścić więcej światła. Jeśli lubisz delikatne światło i jasne pomieszczenia, te drzwi sprawdzą się idealnie. 

Drewniane drzwi wewnętrzne

Drzwi drewniane wykonuje się zazwyczaj z dębu, sosny, buku oraz mahoniu. Drewno może być lite lub klejone warstwowo. Drewno klejone jest dużo bardziej odporne na paczenie. Drzwi możemy kupić wykończone lub zdecydować się na stan surowy. Drzwi w stanie surowym są jedynie zaimpregnowane, więc możemy w pełni zdecydować o ich ostatecznym wyglądzie i wykończyć je według swoich upodobań. Możemy pomalować je bejcą, farbą lub lakierem.

Dodaj komentarz