Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania w bloku?

  • Ściany
  • 12 czerwca 2019
  • Przez MP
  • 1244
  • 0
Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania w bloku?

Gdy upały nie dają spokoju, szukamy różnych rozwiązań. Woda z kostkami lodu daje ulgę tylko na chwilę, wachlowanie się zajmuje ręce potrzebne do pracy. Wtedy przychodzi pomysł zakupu klimatyzatora. Ale jaki wybrać? Jakie parametry tego urządzenia są naprawdę istotne?

Na co zwrócić uwagę, kupując klimatyzator?

Podstawowymi parametrami klimatyzatora, jakie powinniśmy poznać, są:

Moc - musi ona być adekwatna do powierzchni pomieszczenia, w którym ma być umieszczony klimatyzator. Aby ochłodzić powierzchnię ok. 10 m², potrzeba 1 kW mocy. Istotnymi kwestiami w tym przypadku są również: liczba lokatorów i okien w mieszkaniu, a także ekspozycję budynku.

Poziom hałasu - ze względu na niezbyt duże powierzchnie mieszkań, klimatyzacja powinna w nich pracować cicho, by hałas urządzenia nie był uciążliwy dla nas i dla naszych sąsiadów. Przyjmuje się, że wartość tego parametru podczas przy klimatyzatora powinna być zatem mniejsza niż 35 dB (A) - poziom tego hałasu można porównać z cichą rozmową.

Klasa energetyczna - jest to o tyle istotny parametr, że bezpośrednio wiąże się z naszymi późniejszymi kosztami utrzymania klimatyzatora. Rodzaj klasy energetycznej to informacja o tym, ile prądu zużywa urządzenie. Najwyższą klasą jest A++, która zapewnia niskie zużycie prądu, gdy sprzęt jest włączony.  Im niższą klasę energetyczną klimatyzatora wybierzemy, tym wyższe rachunki za energię potem będziemy dostawać. Dobrze jest mieć to na uwadze.

Zgoda spółdzielni na montaż klimatyzacji w bloku

Mieszkając w bloku, trzeba się niestety liczyć z tym, że nie wszystkie decyzje zależą od nas (albo nie w równych proporcjach). Jeśli zatem myslimy o klimatyzatorze, który instaluje się na elewacji lub na wspólnej części budynku, który nalezy do spółdzielni mieszkaniowej, wcześniej zadbajmy o uzyskanie odpowiednich zgód od wspólnoty mieszkaniowej. Jest to też ważne ze względu na konieczność wykonania ok. 6-centymetrowego otworu w ścianie zewnętrznej budynku. Prawdopodobne jest to, że spółdzielnie majć swój własny regulamin postępowania w takiej sytuacji i określaja konkretne warunki techniczne związane np. z dopuszczlny poziomem hałasu urządzenia, sposób na odprowadzanie cieczy. Najłatwiej będzie jednak o zgodę na montaż klimatyzatora na ścianie zewnętrznej na naszym balkonie.

Dodaj komentarz