Jaką pościel dla dziecka wybrać?

Jaką pościel dla dziecka wybrać?

Wybór odpowiedniej pościeli dla dzieci to jedna z najważniejszych rzeczy, które należy zrobić, aby zadbać o ich komfort snu. Pościel powinna być wykonana z naturalnych, przyjemnych w dotyku materiałów. Powinna być też dostosowana wielkością i ciężarem do wzrostu dziecka.

Kołdry dla dzieci - jakie materiały są najlepsze?

Najmłodsze dzieci potrzebują dobrych otulaczy, które nie pozwolą im zmarznąć, ale jednocześnie które nie będą krępowały ruchu. Odpowiednie dla tego etapu rozwoju są wszelkie rożki wykonane z bawełny lub z jedwabiu. Noworodek potrzebuje takiego środowiska, jakie miał w brzuchu mamy, dlatego rożki są lepsze niż tradycyjna kołderka do przykrycia. Rożek jest też obowiązkowym elementem wyposażenia wyprawki to właśnie w ten rodzaj pościeli trzeba owinąć dziecko wychodząc ze szpitala. Po przybyciu do domu, warto wyprać taki rożek w wysokiej temperaturze, aby nie przenosić szpitalnych bakterii i wirusów do środowiska domowego.

Starsze dzieci natomiast powinny mieć miękką pościel, która będzie im się przyjemnie kojarzyła. Odpowiednie będą na przykład pościele i poszewki jedwabne lub bawełniane. Dobrze chronią przed chłodem i jednocześnie przed przegrzaniem, są odpowiednie dla alergików i pozwalają odprowadzać nadmiar wilgoci.

Jaki rozmiar pościeli dla dzieci wybrać?

Gdy dziecko rośnie, warto kupować mu takie kołdry, które będą dopasowane do jego wzrostu. Zbyt wielka i zbyt ciężka kołdra może sprawiać, że dziecko będzie spędzało część nocy bez przykrycia. Kołdry i pościele powinny być również dopasowane do pory roku. Latem dobrze jest wymienić kołdrę na lekki model, zimą natomiast powrócić do ciężkiego, puchowego przykrycia, które zapewnia komfort cieplny.

Zmieniając kołdrę, zmieniajmy też pościel: poszewki powinny być w tych samych rozmiarach, co kołdry i poduszki. Dobierając poszewki i prześcieradła, zwracajmy też uwagę na wymiary łóżka. Warto kupić prześcieradło w takim rozmiarze, w jakim mamy materac, a nie w takim, w jakim jest kołdra. Typowe wymiary kołder odpowiednich dla dzieci do 5. roku życia to 60x120 cm dla kołdry i poduszka wymiarze 40x60 cm. Dzieci w przedziale wiekowym 5-10 lat powinny mieć kołdrę wielkości 140x200 cm (poduszka: 70x80 cm). Dla starszych dzieci można już pokusić się o zakup takiej kołdry, jaką kupilibyśmy osobie dorosłej.

Dodaj komentarz