Jak wykonać izolację fundamentów budynku?

Jak wykonać izolację fundamentów budynku?

Wykonanie prawidłowej izolacji gwarantuje długoletnią suchość budynku i odporność na wilgoć. Ważny jest początkowy dobór izolacji, który zależy od wielu czynników. Jakie są rodzaje izolacji i jak dopasować ją do własnego budynku?

Rodzaj izolacji a grunt posadowienia budynku

Izolacja przeciwwilgociowa stosowana jest we wszystkich nowo powstałych budynkach. Głównym czynnikiem wyboru jest posadowienie budynku. Przed każdą budową powinny być przeprowadzone badania hydrogeologiczne. Nie jest to duży koszt, bo wynosi około 600 zł, a dzięki niemu uzyskamy wszelkie informacje dotyczące warstw ziemi, jej przepuszczalności oraz - co najważniejsze - ilości wód gruntowych, przed którymi głównie chcemy się zabezpieczyć. Istnieją trzy rodzaje izolacji - izolacja lekka, średnia i ciężka.

Izolacja przeciwwilgociowa - lekka

Podstawową izolację stosuje się w budynkach niepodpiwniczonych lub tych, które zostaną wzniesione na terenach mocno przepuszczalnych. Jej główną zaletą jest prosta forma z zastosowaniem masy bitumicznej. Jest to płynna substancja nakładana za pomocą pędzla do wysokości około 30 cm ponad poziom gruntu. Masa bitumiczna daje świetny efekt pod warunkiem, że ściany fundamentowe zostały wcześniej odpowiednio przygotowane i osuszone. Ważne jest jej dokładne nałożenie, które wymaga cierpliwości - nie ma jednak potrzeby zatrudniania do tego firmy budowlanej.

Dodatkowa termoizolacja zabezpieczy  przed pękaniem fundamenty znajdujące się powyżej strefy zamarzania, jak również budynek przed utratą ciepła do gruntu.

Izolacja przeciwwodna - średnia

Izolacja średnia również rozpoczyna się z wykorzystaniem masy bitumicznej, tyle że o zwiększonej gęstości. Wilgoć jednak może nadal być zagrożeniem, dlatego dodatkowo stosuje się folię kubełkową lub inną formę izolacji. Taka podwójna ochrona przeciwwodna stosowana jest na terenach mało przepuszczalnych, podmokłych, jak również przy budynkach podpiwniczonych. Chroni przed wilgocią, ale również przed wodą napierającą na ściany. Wyróżnia się izolację pionową i poziomą, którą układa się w odpowiedni sposób na całe ściany fundamentowe. Płyta fundamentowa również zabezpieczana jest w ten sam sposób. Często tworzony jest także drenaż, który będzie na bieżąco odprowadzał zebraną wodę z dala od budynku. Termoizolacja w tych przypadkach również nie jest koniecznym, ale wartym zachodu dodatkiem, który zabezpieczy przed utratą ciepła. Tworzy się ją ze styropianu lub specjalnych mat. Dopiero w przypadku nieprzepuszczalnych terenów stosowana jest izolacja ciężka.

Izolacja budynku to jeden z najważniejszych procesów jego powstawania, dlatego warto przemyśleć odpowiedni dobór materiałów oraz wykonać ją bardzo dokładnie.

Dodaj komentarz