Jak wyciszyć podłogę z paneli?

  • Podłoga
  • 18 kwietnia 2019
  • Przez IS
  • 682
  • 0
Jak wyciszyć podłogę z paneli?

Panele podłogowe zawdzięczają swoją popularność ceną i łatwością montażu. Mają wiele zalet praktycznych i designerskich, dlatego coraz więcej osób decyduje się na ten materiał. Panele mają jednak swoją wadę - mogą być głośne i wydawać irytujące dźwięki. Dowiedz się, jak skutecznie wyciszyć panele i cieszyć się ciszą i spokojem. 

Posadzka pokryta panelami

Panele doskonale przenoszą wszelkie dźwięki. Jeśli mieszkasz w bloku, a Twoi sąsiedzi mieszkający na górze mają panele, to na pewno wiesz, o czym mowa. Wszelkie odgłosy butów, kroki zwierzaków i dzieci bawiące się na podłodze mogą bardzo zakłócać spokój. Może to powodować dyskomfort i niezadowolenie współmieszkańców. Aby uniknąć konfliktów, należy zawczasu wyciszyć podłogę wykonaną z paneli. Warto zainwestować w materiał izolacyjny, który poprawi izolacyjność akustyczną podłogi. Podkłady sprzedawane w komplecie z panelami dzieli się na dwie grupy. Pierwsze produkowane są na bazie składników naturalnych. Drugi rodzaj podkładów to płyty i pianki wykonane z polistyrenu oraz z poliuretanu. Im grubsza warstawa podkładu, tym lepsze jakość akustyczna (ich grubość to zazwyczaj 2-5 mm). Istnieje również podział na podkłady akustyczne, które redukują dźwięki w pomieszczeniu, gdzie powstaje hałas lub dźwięki słyszalne w pomieszczeniu znajdującym się poniżej. Wybór podkładu zależy od rodzaju podłoża. Jeśli podłoże jest drewnopochodne, to izolacja powinna być wykonana z materiałów naturalnych.

Podkłady pod panele podłogowe

Podkłady z korka skutecznie tłumią hałas i niwelują niektóre dźwięki. Płyty akustyczne wykonane z korka skutecznie amortyzują dźwięki oraz drgania i nie przenoszą ich. Tekturę falistą można zakupić w rolkach różnej długości, o szerokości 1 metra. Podkład nie niweluje do końca wszystkich nierówności podłoża, ponieważ jest cienki. Charakteryzują go również mniejsze właściwości akustyczne, natomiast jego niewątpliwą zaletą jest przewodność ciepła. Z tego powodu świetnie sprawdza się jako ogrzewanie podłogowe. Kolejny typ podkładu to eko płyty drewnopochodne. Mają one dosyć dobrą izolacyjność akustyczną, aczkolwiek nie są one polecane alergikom - ulegają kruszeniu i mogą pylić. Pianki i maty wyprodukowane z tworzyw sztucznych mają różny zakres akustyczny. Najlepszym rozwiązaniem są podkłady sztuczne, które przypominają płyty styropianowe. Mają one grubość 3-7 mm, skutecznie tłumią dźwięki i eliminują hałas o ok. 20 decybeli.

Jak wybrać podkład pod panele?

Aby dokonać dobrego wyboru podkładu pod panele, należy w pierwszej kolejności sprawdzić jakość oraz właściwości dźwiękochłonne materiału. Najlepszym rozwiązaniem będzie materiał, który będzie nam służył przez długie lata i będzie wykazywał doskonałe właściwości wyciszające. Wymiana takiego podkładu to bardzo mozolna praca, dlatego lepiej od razu zainwestować w produkt najwyższej jakości. Warto pamiętać, że nie istnieje żadna metoda, która zapewni nam pełne wyciszenie dźwięków uderzeniowych. Wynika to z faktu, że panele podłogowe układane są jako posadzka, która nie jest związana z podłożem. Właśnie z tego powodu dobór materiału izolującego jest tak istotny. Pamiętajmy, że nasza podłoga powinna być nie tylko ładna, ale również praktyczna. 

Dodaj komentarz