Jak poprawnie zmierzyć okno pod rolety?

Jak poprawnie zmierzyć okno pod rolety?

Wybór rolet wewnętrznych to zazwyczaj jeden z ostatnich etapów urządzania mieszkania, dlatego warto poświęcić na ich dopasowanie do konkretnego wnętrza trochę czasu. Najważniejsze okazuje się zmierzenie okna do rolet mające na celu wybór odpowiedniego rozmiaru osłony, a co za tym idzie zapewnienie komfortu użytkowania oraz sprawnego działania zainstalowanych rolet. Jak zmierzyć okno pod rolety wewnętrzne i dlaczego warto o tym pamiętać? Wyjaśniamy!

Pomiar okna pod roletę wewnętrzną

Producenci rolet okiennych oferują szeroką gamę propozycji osłon okiennych, takich jak rolety materiałowe, rolety rzymskie czy rolety plisowane charakteryzujące się odmienną długością i szerokością produktów. Poszczególne elementy często różnią się od siebie nawet o 1 cm, co pozwala to na bardzo precyzyjne dopasowanie rolet wewnętrznych do wymiarów okna znajdującego się w danym pomieszczeniu. Z tego względu, chcąc w pełni wykorzystać funkcjonalność rolet, należy bez względu na to, jaki rodzaj rolet montujemy dokładnie zmierzyć okno. 

Jak poprawnie zmierzyć okno pod rolety?

Przed zakupem rolet, należy dokładnie i starannie zmierzyć okno, co bez problemów można wykonać samodzielnie bez konieczności korzystania z usług fachowca. Poprawne zmierzenie okna pod rolety wymaga ustalenia podstawowych wymiarów, jakimi charakteryzuje się okno — długości i szerokości. Jednak należy pamiętać, że pomiar wygląda nieco inaczej w zależności od sposobu montażu, na który się zdecydujemy. Wyróżniamy:

  • Montaż okienny, w którym roleta mocowana jest zarówno w sposób nieinwazyjny przy pomocy plastikowych zaczepów lub taśmy, jak i w sposób inwazyjny polegający na trwałym zamontowaniu elementów mocujących.
  • Montaż naścienny, który stosowany jest w przypadku rolet wolnowiszących i pozwala na całkowite zasłonięcia okna wraz z wnęką.

Montaż rolet – jak wykonać pomiar okna?

Rolety dzień-noc to rolety łączące w sobie funkcje firan i rolet, przed których zakupem i montażem w sposób inwazyjny należy zmierzyć szerokość szyby okiennej, a następnie dodać do niej około 3 -5 cm, tak, aby pasy rolet były odrobinę szersze od całkowitej szerokości szyby. Pozwoli to na uniknięcie prześwitów, a roleta nie będzie zakrywała klamki. Następnym krokiem jest zmierzenie wysokości całej ruchomej części okna zamocowanej w zawiasach, zaczynając od górnej krawędzi szyby, a kończąc na dolnej z uwzględnieniem gum uszczelniających. Chcąc zamontować rolety dzień-noc w sposób nieinwazyjny, należy od wysokości szyby zmierzonej w ten sposób, odjąć 3 cm.

Rolety wolnowiszące to modele, które zaprojektowane są w celu zasłaniania całego okna wraz z wnęką, w której się ono znajduje. Tego typu rolety mocuje się do ściany nad oknem, co wymaga precyzyjnego dobrania rozmiarów rolety wolnowiszącej. W tym celu należy zmierzyć szerokość wnęki okiennej i dodać do niej około 3-5 cm zapasu z każdej strony, tak aby roleta wychodziła poza wnęka i zasłaniała cały ten obszar. Kolejnym krokiem jest zmierzenie wysokości zaczynając od górnej listwy przyszybowej, a kończąc na dolnej krawędzi listy oraz odjęcie od otrzymanego wymiaru 3 cm.

Mierzenie okna pod rolety — dlaczego warto?

Precyzyjne mierzenie okna przed zakupem rolet pozwala na bezproblemowe dopasowanie optymalnej wielkości, szerokości i kształtu przesłony do konkretnego wnętrza. Przekłada się to na sprawne przeprowadzenie ich montażu i uniknięcie przykrych niespodzianek. Wykonanie niezbędnych pomiarów pozwala także mieć pewność, że rolety będą pasowały do pomieszczenia oraz spełnią oczekiwania odbiorców względem przyjemnego korzystania z okna i doskonałego zakrywania wnęki okiennej lub szyby. Odpowiedni rozmiar rolety to gwarancja idealnego zaciemnienia w nocy i zabezpieczenia przed nadmiernym nagrzaniem pokoju.

Dodaj komentarz