Jak położyć podłogę z drewnianych desek?

  • Podłoga
  • 15 kwietnia 2019
  • Przez MP
  • 1005
  • 0
Jak położyć podłogę z drewnianych desek?

Ułożenie podłogi z drewnianych desek nie jest skomplikowane i można to zrobić samemu. Wystarczy, że będziemy postępować według odpowiedniej kolejności, a wszystko przebiegnie bezproblemowo, sprawnie, a efekt będzie cieszyć nasze oczy.  

Do wykonania podłogi drewnianej używa się najczęściej desek, które mają specjalnie profilowane złącza: wręgowych prostych lub na pióro i wpust. Dzięki tym złączom w podłodze nie powstają szpary, a to wpływa na trwałość podłogi. Jednakże - jeśli zdecydujemy się na podłogę z desek na legarach, musimy uwzględnić, że jej minimalna grubość wynosi 6 cm.

Jak przygotować się do kładzenia podłogi z desek?

Jeszcze zanim zaczniemy układać podłogę, deski i legary powinniśmy zaimpregnować środkiem grzybobójczym. Aplikujemy go pędzlem na spodnią stronę desek. Legary natomiast zabezpieczamy ze wszystkich stron pędzlem, można też je “wykąpać” w impregnacie. Końcowe prace przy kładzeniu podłogi polegają na dwukrotnym szlifowaniu powierzchni desek i zabezpieczeniu całej powierzchni lakierem, woskiem lub pokostem.

Kładzenie podłogi z drewnianych desek - krok po kroku

1. Przygotowanie legarów

Legary trzeba przyciąć na odpowiednią długość, następnie (co około 1-1,5 m) przewiercić otwory, w których umieścimy wkręty mocujące legary do szlichty. Do spodniej strony legarów mocujemy paski filcu, które zapewnią nam izolację akustyczną, i gumy, które zabezpieczą naszą podłogę przed wilgocią.

2. Przytwierdzanie legarów do szlichty

Na szlichcie musimy rozmieścić legary równolegle do siebie i w równych odległościach. Pamiętajmy o zachowaniu 2-centymetrowych odstępów między ścianami a końcami legarów. Za pomocą kawałków deszczułek lub skrawków papry umieszczonych pod legarami, możemy skorygować różnice poziomów. Wypoziomowane legary przytwierdzamy do szlichty kołkami i wkrętami.

3. Układanie desek

Kładzenie desek podłogowych rozpoczynamy od tej strony, po której znajduje się okno. Do mocowania desek używamy wkrętów - muszą one być dwa razy dłuższe od grubości używanych przez nas desek. Dopiero po przymocowaniu jednej deski do legarów, wtedy układamy kolejną. Jeżeli deski do siebie nie przylegają, trzeba docisnąć jedną do drugiej. Najlepiej zrobić to przy pomocy łomu i drewnianego klocka. Luzy między deskami można usunąć także dzięki klamrom stolarskim i drewnianym klinom. Gdy przymocujemy już kilka pierwszych desek, wsuwamy pod nie izolację z wełny mineralnej. Podłoże powinno być suche i czyste. Następnie przytwierdzamy kilka kolejnych desek, izolujemy podłoże, aż ułożymy całą podłogę.

4. Mocowanie listew przyściennych

Listwy przyścienne powinny być przycięte w narożach i złączach pod kątem 45 stopni. Przytwierdza się je do podłogi przy pomocy kleju do drewna tak, aby dobrze przylegały do ściany. Można również przybić je do podłogi lub do ścian małym gwoździkiem.

Dodaj komentarz