Jak montować panele fotowoltaiczne na dachu, aby były najbardziej wydajne?

  • Dach
  • 28 maja 2020
  • Przez PR
  • 1494
  • 0
Jak montować panele fotowoltaiczne na dachu, aby były najbardziej wydajne?

Odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych oraz ich usytuowanie mają znaczący wpływ na wydajność ich pracy, a co za tym idzie - zauważalne oszczędności na rachunkach za prąd elektryczny. Warto więc wiedzieć, gdzie i jak zamontować instalację fotowoltaiczną, aby była ona w stanie zaspokoić w pełni nasze potrzeby. Miejsce, gdzie znajdą się panele powinno być więc niezacienione, a optymalna pozycja pozwoli im na absorbowanie jak największej ilości światła słonecznego. 

Gdzie należy zamontować instalację fotowoltaiczną?

W przypadku domów prywatnych, firm czy instytucji publicznych panele fotowoltaiczne są najczęściej mocowane na dachach lub elewacjach. Tylko tam nie są w żaden sposób zacienione przez obiekty znajdujące się obok. Ustawienie paneli fotowoltaicznych na ziemi jest możliwe tylko w przypadku posiadania wystarczająco dużego, niezacienionego terenu, na którym można bez większych problemów ustawić konstrukcję montażową pod instalację, produkowaną m.in. przez firmę El-Sun - https://el-sun.pl/. Z tego typu ustawieniami spotykamy się jednak najczęściej w przypadku dużych farm fotowoltaicznych, które wykorzystują np. nieużytki rolnicze. Mało który nabywca prywatny czy firma posiada aż tak duży teren, aby ustawienie instalacji było odpowiednie i nie groziło jej żadne zacienienie. 

Jak powinny być ustawione panele fotowoltaiczne?

Za najkorzystniejsze ustawienie paneli uznaje się zamontowanie ich w kierunku południowym i nachylenie pod kątem 30-40° względem podłoża. Osiągają one wówczas największą sprawność i moc modułów. Takie ustawienie zapewnia im również względną czystość, co wpływa na ich wydajność. Możliwe jest również jednak ustawienie instalacji w kierunku południowo-zachodnim lub południowo-wschodnim z nachyleniem 25-55°, co pozwala na ok. 90-95-procentowego uzysku w stosunku do maksymalnego. W przypadku skierowania paneli w kierunku wschodnim lub zachodnim z nachyleniem 25 do 40° uzysk energii wynosi 80-90 procent w stosunku do ilości maksymalnej, co nadal jest wynikiem zadowalającym. Mija się z celem natomiast instalowanie paneli fotowoltaicznych w kierunku północnym. Nieopłacalne będzie również zwrócenie ich na wschód w sytuacji, kiedy pobór energii elektrycznej następuje głównie po południu. Bezpośrednie promieniowanie słoneczne będzie wówczas padać na panele pod niekorzystnym kątem i nie osiągną one wystarczającej mocy. Możliwe jest uzyskanie niezbędnej ilości mocy tylko pod warunkiem zainstalowania większej ilości paneli, co jednak nie jest do końca opłacalną inwestycją.

Dodaj komentarz