Dźwiękoszczelność okien - ochrona przed hałasem

Dźwiękoszczelność okien - ochrona przed hałasem

Jeśli mieszkamy w głośnej i ruchliwej okolicy, powinniśmy rozważyć zakup okien niwelujących hałas. Zapewni nam to ciszę i komfortową atmosferę pozwalającą na chwilę odpoczynku. Dowiedz się, jakie parametry warto wziąć pod uwagę podczas wyboru okien i sprawdź, jak wybrać okna dźwiękoszczelne.

Najważniejsze parametry okien

Wszystkie parametry okien w istotny sposób wpływają na funkcjonalność okna oraz jego żywotność i wygodę użytkowania. Najważniejsze są te parametry, które wpływają na użytkowanie w życiu codziennym. Jeśli zależy nam na zniwelowaniu hałasu, powinniśmy zwrócić uwagę na dźwiękoszczelność okien, czyli na izolacyjność akustyczną. Określana jest ona współczynnikiem Rw. Jest to wartość wyrażona w decybelach - im wyższy współczynnik Rw, tym lepiej okna będą izolować hałas z zewnątrz.

Poziom hałasu w okolicy

Zanim zaczniemy porównywać różne modele okien, powinniśmy zorientować się, jaki jest poziom hałasu w okolicy, w której mieszkamy. Ta informacja umożliwi nam dopasowanie odpowiednich okien do naszych potrzeb. Hałas określany jest w decybelach (dB). Hałas ruchliwej ulicy to ok. 70 dB. Wzrost poziomu hałasu o kilka decybeli może wprawić nas w duży dyskomfort. Takie dźwięki będą przez nas odbierane nawet jako dwukrotnie głośniejsze. Może to obniżyć nasze samopoczucie i wywołać wiele negatywnych emocji. Dźwięki poniżej 52 dB określane są jako mało uciążliwe. Dźwięki pomiędzy 52 a 62 dB uznawane są za średnio uciążliwe, między 62 a 70 dB za uciążliwe, natomiast te powyżej 70 dB są już bardzo irytujące i mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli jesteśmy szczególnie wrażliwi na hałas oraz cenimy sobie ciszę i spokój, powinniśmy rozważyć zakup okien o wyższych parametrach dźwiękoszczelności.

Co oznacza współczynnik Rw?

Współczynnik Rw określa wartość redukcji hałasu z zewnątrz i wyrażany jest w decybelach. Parametr ten dotyczy okien, szyb oraz innych rodzajów przegród akustycznych takich jak ściany. Standardowe okna mają współczynnik Rw około 30 dB. Sprawdzą się one w cichej okolicy, z dala od ruchliwej ulicy. Jeśli jednak mieszkamy w mieście, a pod naszymi oknami bez przerwy przejeżdżają samochody i tramwaje, potrzebujemy okien o Rw wynoszącym minimum 35 dB. Jest to średnia dla dużych miejscowości charakteryzujących się dużym ruchem. Istotną kwestią jest również zwrócenie uwagi, czy podane Rw dotyczy całego okna, czy jedynie szyby. Należy sprawdzić, jakie jest Rw całego okna, ponieważ to ono będzie świadczyć o jego dźwiękoszczelności.

Co oznaczają wskaźniki C i CTR?

Kolejnym istotnym parametrem jest częstotliwość okna. Producenci podają także widmowe wskaźniki adaptacyjne o symbolach C oraz CTR. Róźnią się one częstotliwością hałasu, jaki tłumią. Wskaźnik CTR dotyczy niskich częstotliwości, a wskaźnik C - wysokich. Wskaźniki te podawane są w nawiasach - Rw(C;CTR). Do dźwięków wysokich możemy zaliczyć takie, które dobiegają z autostrady, placu budowy lub lotniska, natomiast dźwięki niskie to np. odgłosy dobiegające z podwórka i placu zabaw.

Dodaj komentarz