Dach mansardowy - czy warto się na niego zdecydować?

  • Dach
  • 23 kwietnia 2019
  • Przez MP
  • 1623
  • 0
Dach mansardowy - czy warto się na niego zdecydować?

Dach mansardowy nie jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem w budownictwie. Jednakże warto zastanowić się nad jego wyborem. Tzw. dach dwukondygnacyjny, w którym każda z połaci składa się z dwóch płaszczyzn różniących się kątem nachylenia, może się okazać bardzo praktyczny i ekonomiczny. Jakie wady i zalety ma tego typu konstrukcja?

Dach mansardowy to dach, którego obydwie połacie są załamane. Górne części tych połaci mają mniejsze nachylenie niż części dolne. Dzięki temu zyskujemy więcej powierzchni użytkowej wewnątrz budynku.

Są dwa rodzaje dachu mansardowego: dwu- oraz czterospadowy. We francuskich dachach mansardowych górne płaszczyzny są zazwyczaj nachylone pod kątem 30 stopni, a dolne z kolei mają spadek pod kątem 60 stopni. W przypadku polskich dachów mansardowych obie płaszczyzny charakteryzują się podobnym spadkiem.

Zalety dachu mansardowego

Główną zaletą tego typu dachu jest to, że zyskujemy więcej przestrzeni względem standardowego dachu o duży kącie nachylenia. Dzięki dachowi mansardowymi mamy po prostu więcej powierzchni użytkowej - ustawimy na “dachowej ścianie” np. łóżko bez obawy, że uderzymy się w głowę po obudzeniu. Dolne płaszczyzny dachu mansardowego pełnią jednocześnie funkcję ścian, w których bezproblemowo możemy umieścić tradycyjne fasadowe okna. Dzięki niewielkiemu nachyleniu unikamy problemu skosów, które w większości polskich domów znacznie ograniczają przestrzeń poddasza. W ten sposób zapewniamy sobie wygodę poruszania się po najwyższym piętrze. Dach mansardowy będzie zatem idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń poddasza użytkowego. Z drugiej strony dach mansardowy, ze względu na swoją oryginalność, jest też wizualnie ciekawą propozycją. Sprawdzi się świetnie w domach osób stroniących od standardowych rozwiązań.  

Wady dachu mansardowego

Podstawową wadą jest dość wysoki koszt wykonania dachu mansardowego, który przewyższa koszt wykonania połaci innego rodzaju. Wysoka cena za wykonanie takiego dachu ma swoją przyczynę w stopniu skomplikowania konstrukcji tego dachu. Duże koszty generowane są przede wszystkim przez dachówki o odpowiednim kształcie, które wykonywane są na zamówienie; przez większe zużycie materiałów oraz proporcjonalnie większy nakład pracy dekarzy. Ze względu na łamanie występujące w połaci dachu trzeba go również odpowiednio zaizolować i zabezpieczenie od wewnątrz. Jeśli tego nie zrobimy dach może okazać się nieszczelny w załamaniu i do wnętrza budynku będą dostawać się deszcz i śnieg. Załamana połać dachu mansardowego jest też po prostu trudniejsza technicznie do wykonania i wymaga dużej precyzji w trakcie układania dachówek.

Dom to inwestycja na lata. Jeżeli zatem planujemy spędzić w domu długi czas, warto zdecydować się na dach mansardowy. Wysokie koszty rekompensuje duża przestrzeń użytkowa poddasza oraz możliwość dowolnego jego zaaranżowania.

Dodaj komentarz