Czym kierować się przy wyborze okien do domu?

Czym kierować się przy wyborze okien do domu?

Wybór okien do domu powinien być przemyślany i poprzedzony analizą naszych potrzeb oraz oczekiwań. Okna wpływają nie tylko na estetykę pomieszczenia, w którym się znajdują, ale także zapewniają komfort termiczny i chronią przed czynnikami atmosferycznymi oraz hałasem. Dlatego też warto poznać kwestie, które mają znaczenie przy doborze idealnych okien do naszego domu.

Najważniejsze parametry dla nowoczesnych okien

Każde z dostępnych na rynku okien oznaczone jest kilkoma symbolami, które dla niewprawnego oka są dość tajemnicze. Jednak, by wybrać model idealny do naszego domu, warto się z nimi zaznajomić. Jednym z kluczowych parametrów jest termoizolacyjność, oznaczana symbolem U. Im mniejsza wartość obok tego symbolu, tym okna lepiej radzą sobie z utrzymywaniem ciepła w danym pomieszczeniu, jak i zatrzymywaniem zimna na zewnątrz podczas zimowych i mroźnych dni. Obecnie okna fasadowe powinny oferować współczynnik U nieprzekraczający 1,1 W/ (m2·K), natomiast okna dachowe maksymalnie 1,3 W/ (m2·K).
Drugim ważnym elementem jest ochrona mieszkańców przed hałasem dobiegającym z zewnątrz, jest to ważne zwłaszcza dla tych osób, których dom umieszczony jest w pobliżu ruchliwej drogi lub ulicy o dużym natężeniu ruchu. Ochrona przed zanieczyszczeniami akustycznymi zależna jest od ilości szyb w oknie, komór w profilach oraz zastosowanego materiału do stworzenia danego modelu. Izolacyjność akustyczna oznaczana jest współczynnikiem Rw, podawanym w decybelach. Dobrej jakości okna oferują Rw na poziomie 35 dB. Jeżeli mieszkamy w spokojnej okolicy, możemy zdecydować się na okna o Rw 30-32 dB.

Estetyka także ma znaczenie

Nie możemy oczywiście zapomnieć o aspekcie wizualnym, nowoczesne okna są eleganckie, praktyczne i funkcjonalne. Każdy z nas znajdzie model dostosowany do specyfiki danego pomieszczenia, zamożności portfela oraz odpowiadający swoim upodobaniom, trzeba tylko znaleźć godnego zaufania dostawcę. My proponujemy firmę Ola Kaliska, gdzie pod adresem http://www.ola-kaliska.pl/stolarka-pvc-okna-i-drzwi/ znajduje się ciekawa oferta okien wykonanych z nowoczesnych materiałów i spełniających wszystkie normy.


 

Dodaj komentarz