Centralne ogrzewanie - na węgiel, gaz, czy na olej opałowy?

Centralne ogrzewanie - na węgiel, gaz, czy na olej opałowy?

Wybór odpowiedniego rodzaju centralnego ogrzewania jest istotny ze względu na wysokość rachunków za ogrzewanie w przyszłości, a także ze względu na komfort zamieszkiwania w budynku. Jaki rodzaj centralnego ogrzewania będzie najlepszy dla domu jednorodzinnego? Poniżej porównanie ogrzewania centralnego na paliwa stałe, na gaz oraz na olej opałowy. Sprawdźcie!

Ogrzewanie na paliwa stałe

Najpopularniejsze są piece centralne na pellet, koks, węgiel, czy drewno. Paliwa stałe niestety jednak trzeba gdzieś przechowywać, a sama praca kotła wymaga stałego bycia w gotowości. Paliwo trzeba uzupełniać, a praca kotła powinna być stale monitorowana przez domowników.

Ogrzewanie gazowe

Tego problemu nie ma z ogrzewaniem gazowym. Kocioł gazowy Ariston lub inny popularny model działają zupełnie bezobsługowo. Jedynym zadaniem mieszkańców domu jest zaprogramowanie go na grzanie do osiągnięcia pożądanej temperatury. Tutaj jednak często występującym problemem jest brak dostępności sieci gazowej. Powstaje wtedy konieczność zorganizowania zbiornika z zapasem gazu na podwórku, co jest nietanie.

Ogrzewanie na olej

Nieco mniej popularnym rozwiązaniem są kotły olejowe. Mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Sprawność tych urządzeń określa się na poziom ok 95 procent. Zajmują stosunkowo dużo miejsca w kotłowni, jednak zapewniają, podobnie jak kotły na gaz, bezobsługową pracę. Zaletą ogrzewania na olej jest też oczywiście dostępność paliwa. Olej opałowy można zamówić w każdym dogodnym momencie. Wiele osób decyduje się na montaż instalacji olejowej ze względu na nieco większe bezpieczeństwo takiego rozwiązania w stosunku do ogrzewania na gaz. Nie ma możliwości ulatniania się oleju, a ryzyko wycieku jest niemal w zasadzie minimalne. Poza tym, spalanie oleju nie generuje spalin wybuchowych, tak jak jest w przypadku gazu. 

Jaki rodzaj ogrzewania jest najlepszy?

O tym, która forma ogrzewania centralnego wybrać oraz jaki kocioł grzewczy kupić, decydują indywidualne warunki. Jeśli nasz budynek znajduje się w pobliżu sieci gazowniczej, wówczas wybór jest oczywisty. Gaz jest być może najmniej bezpieczną formą na pozyskiwanie energii, jednak zapewnia grzanie za niewielkie pieniądze. Tanie jest również ogrzewanie na węgiel, jednak tutaj konieczność obsługiwania kotła może sprawiać, że szybko pożałujemy takiej oszczędności. Olej jest w tym zestawieniu najdroższym surowcem opałowym. Problematyczne jest jego przechowywanie (pomieszczenie musi być stale ogrzewane, a jeśli zmagazynowanego oleju jest dużo, zapasy muszą znajdować się w miejscu odseparowanym od pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł grzewczy).

Dodaj komentarz